یوپی اس منبع تغذیه بدون وقفه و مخفف عبارت Supply power uninterruptible می باشد.
یو پی اس یک منبع تغذیه الکترونیکی است که تامین بدون وقفه ی توان مورد نیاز بار مصرفی از وظیفه ی اصلی آن می باشد.
نحوه کارکرد یو پی اس بدین صورت است که بین برق شهری و دستگاه مصرف کننده قرار گرفته علاوه بر تثبیت و تنظیم برق شبکه مانع از نفوذ نویز و اختلاف شبکه به تجهیزات حساس مصرف کننده می گردد.
همچنین یو پی اس به عنوان منبع وقفه با استفاده از انرژی ذخیره شده در باتری برق مورد نیاز تجهیزات مصرف کننده را تامین می نماید. در حالت عادی وقتی یک مصرف کننده به شبکه برق متصل باشد با قطع برق از طرف شبکه برق مصرف کننده نیز خاموش می شود. اما اگر بین مصرف کننده و شبکه برق یک دستگاه یو پی اس قرار گرفته باشد با قطع برق مصرف کننده تا مدتی قادر خواهد بود روشن باقی بماند.
استفاده از یک منبع برق پشتیبان مانند سیستم تامین انرژی بدون وقفه (UPS) به شما در فائق آمدن بر مشکلات ناشی از قطع و نوسان برق شهر کمک خواهد کرد و در برابر قطع کلی برق محافظت می‌شوید. برای جلوگیری از خرابی یا از دست دادن اطلاعات که ناشی از مشکلات برق است، سطوح مختلف حفاظتی را برای خود به وجود آورید.
موارد کنترل یو پی اس ها به گونه ای طراحی شده که همواره برای مصرف کننده دو منبع انرژی وجود داشته باشد؛ یکی منبع انرژی اولیه(برق شهری) و دیگری منبعی که در صورت قطع منبع اول وارد مدار می شود و به آن منبع ثانویه (باتری)گفته می شود.
معرفی انواع یو پی اس :
1- یو پی اس آفلاین Standby Ups
این نوع یو پی اس هنگام قطع برق به عنوان منبع جایگزین، فعال می شود.
2- یو پی اس آنلاین Online Ups
.با توجه به این که برق متناوب شهری در دستگاه های الکترونیکی به برق مستقیم تبدیل می شود، در سیستم آنلاین برق ورودی بعد از یکسوسازی و تبدیل به ولتاژ مستقیم و پس از تصحیح ورودی یعنی پاکسازی ورودی از نویز و احیانا سطح ولتاژ ورودی، برای شارژ باتری استفاده می شود و خروجی باتری با بهره گیری از مبدل مجددا به سیگنال سینوسی تبدیل می شود و چون این سیگنال کاملا باز تولید می شود، هیچ گونه مشکلات برق شهری (نوسان و تغییر فرکانس) را ندارد و کاملا سینوسی وثابت است. در مواردی همچون بروز نقص فنی – over load – یا افزایش خارج از رِنج دما، یو پی اس به حالت Bypass می رود .
3- یو پی اس لاین اینتراکتیو
در این مدل ، مبدل همیشه در مدار وجود دارد و در صورت قطع برق، ورودی آن، باتری را تامین می کند .
زمانی که برق شهر فعال است اینورتر و کانورتر باتری را شارژ می کند و زمانی که برق شهر قطع شد ، این مجموعه به عنوان رزرو عمل می کند .
در این تکنولوژی مبدل همیشه روشن است و هنگامی که توان منبع ورودی در بازه ی مجاز است، به شارژ باتری ها مشغول است و وقتی، توان ورودی از بازه مجاز خارج شود، پیوستگی توان خروجی ، از مبدل و انرژی ذخیره شده ی باتری ها تامین می شود .

اخباردسته‌بندی نشدهمقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *